Vršnjačko savjetovanje za kvir osobe

Paralelno sa međusobnPSIHOLOSKOom edukacijom, psihološko savjetovanje i grupe podrške smo počelei u februaru 2014.godine, što radimo i danas. Cilj nam je da osnažimo jednei druge i da zajednički transformišemo proživljena negativna iskustva te radimo na pronalaženju afirmativnih mehanizama za dalji lični razvoj; ukratko, da svaka osoba pronađe i gradi sigurnost u sebi. Vjerujemo da svaka osoba ima pravo na dostojanstven život i slobodno izražavanje, kao i na podršku da se razvija u skladu sa svojim kapacitetima i potencijalima.

Na početku je bilo najbitnije da razdvojimo psihoterapiju od vršnjačkog savjetovanja gdje je savjetovanje vrsta podrške koju možemo pružiti jednei drugima. Obzirom na zainteresovanost osoba za dalji i dublji rad na sebi, pokrenulei smo mogućnost dolaska na Geštalt psihoterapiju.

Zbog visokog novoa nasilja i diskriminacije nad LGBT*IQA osobama, te vođenei našim potrebama kao LGBT*IQA osobe u BiH, u avgustu 2013. godine smo započelei projekat ‘’SOS linija i treninzi psihološke podrške za LBTQ osobe’’. Početak našeg kombinovanja psihologije, kreativnosti i društvene promjene je bio kroz organizovanje intenzivnih petodnevnih treninga, skype savjetovanja kojeg su trenerice radile kako sa nama tako i sa učesnicama te snimanje video intervjua za DVD sa svim materijalima. Još tada smo odlučilei da okupimo psihologinje, psihoterapeutkinje, aktivistkinje i LBT*Q osobe te započnemo proces međusobne edukacije na polju psihološke podrške za sve LGBT*IQA osobe u BiH.

Danas savjetovanje radimo dva puta sedmično u prostorijama Udruženja Okvir, lično ili putem Skypea. Rodno-zasnovano nasilje, nasilje unutar međusobnih LGBT*IQA odnosa, asertivna komunikacija, odnosi moći, mehanizmi nošenja sa nemogućnošću ili ograničenim izlaskom ‘’vani’’ kao LGBT*IQA osobe su centralna pitanja na kojima zajednički radimo.

Savjetovanje je besplatno. Ti određuješ svoj tempo i dinamiku savjetovanja. To može biti jedan razgovor a može biti i cijeli proces. Savjetovanje je u potpunosti povjerljivo. Etika povjerenja, siguran prostor i međusobna sigurnost su nam mnogo bitni, kako u svakidašnjem radu, tako i u ličnim sferama. Sve što razmijeniš sa savjetovateljem/kom – ostaje u potpunosti između vas. Osnovni princip savjetovanja je dijeljenje iskustva kroz prisutnost, aktivno slušanje, razumijevanje, saosjećanje i posvećenost tebi.

KONTAKT

12 + 1 =